Primarul capitalei, Ion Ceban, anunță că la demis pe naşul său, Ruslan Garbali, din funcția de consilier al directorului general interimar al Apa-Canal Chişinău. Despre asta, edilul a scris într-o postare pe pagina sa de facebook, fără a da mai multe detalii. Contactați de PRO TV, responsabilii de la Apa-Canal Chişinău nu ne-au răspuns pentru a ne oferi o reacție.

„Anterior, a fost destituită nașa surorii mele și fratele mamei. Pentru aceleași suspiciuni. Toată conducerea întreprinderii ”Spatii Verzi” pentru aceleași suspiciuni”, a mai scris Ceban în postarea sa.

Contactați de PRO TV pentru mai multe detalii, responsabilii de la Primaria capitalei ne-au spus că alte informații „ar putea fi oferite” doar de Ion Ceban.

La scurt timp după mesajul lui Ceban, cei de la „Spații Verzi” au anunțat că conducerea primăriei a prezentat în cadrul unei ședințe noua conducere a întreprinderii municipale. Mai exact, este vorba de Emilia Braga, care potrivit viceprimarului Ilie Ceban, are o exeriență de peste 20 de ani în cadrul companiei și a îndeplinit anterior funcția de șef al sectorului Ciocana.