Primarul capitalei și președinte al partidului Mişcarea Alternativa Naţională, Ion Ceban, a anunțat astăzi că nu va candida la funcția de președinte al Republicii Moldova, la alegerile care vor fi organizate pe 20 octombrie.

Primarul capitalei a anunțat că prioritatea lui la momentul actual este să-și continuie munca în calitate de primar al municipiului Chișinău, unde trăiesc peste un milion de oameni, care potrivit acestuia „văd transformarea”.

Ion CEBAN, PRIMARUL CAPITALEI:  „Voi rămâne să-mi exercit mandatul de primar general al municipiului Chișinău. Nu sunt interesat de a candida la funcția de președinte al R. Moldova în toamna acestui an, deoarce oamenii mi-au încredințat votul lor la Chișinău, iar eu nu pot să-i dezamăgesc”

Totodată acesta a declarat că membrii partidului MAN se pregătessc de alegerile parlamentare.

Referendumul constituțional de aderare la UE se va desfășura în Republica Moldova pe 20 octombrie, în aceeași zi cu alegerile prezidențiale.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.