În perioada 07-13 aprilie 2025, Dispeceratul comun de urgență a înregistrat 14.108 solicitări, inclusiv 1786 la copii. Din numărul total de solicitări 405 au fost inutile, care nu corespundeau criteriilor de urgențe medico-chirurgicale. După acordarea asistenței medicale urgente la etapa de prespital, 5779 pacienți, dintre care 4635 adulți și 1144 copii au fost transportați la spitalele din țară.

Potrivit Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească, pe parcursul săptămânii, intervenția ambulanței a fost solicitată pentru pacienții cu următoarele urgențe: 3846 cardiovasculare, dintre care 51 cu sindrom coronarian acut; urmate de 1931 patologii neurologice, dintre care 224 cu accidente vasculare cerebrale, 1740 respiratorii și 1265 urgențe traumatologice.

În perioada această perioadă, ambulanța a fost solicitat pentru 80 persoane, care au suferit în urma a 61 accidente rutiere. 

După acordarea primului ajutor medical, echipele medicii au transportat 64 pacienți, inclusiv 8 copii la spital pentru continuarea tratamentului în condiții de staționar.

De asemenea au fost înregistrate 43 urgențe toxice, printre care 22 intoxicații cu medicamente, 4 cu ciuperci, 3 intoxicații cu monoxid de carbon, 2 cu alcool, 2 cu droguri și 10 intoxicații de altă geneză. 

Totodată, săptămâna trecută au fost 42 solicitări pe motivul urgențelor generate de agenții chimici și de mediu: 22 persoane cu combustii, 15 cu mușcături/înțepături de insecte, 4 cu hipotermii și o persoană cu degerături.