Tenismenele din România fac furori la turneul WTA din Osaka. Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian s-au calificat în această dimineață în sferturile competiției din Japonia, cele două având șansa să se întâlnească doar în marea finală.

Cea mai bună tenismenă din România, Jaqueline Cristian, clasată pe locul 47 în topul WTA, a început ezitant meciul în fața Jessicăi Bouzas Maneiro. Românca a pierdut primul set cu 0 la 6, însă a demonstrat tărie de caracter în fața ibericei și a reușit o revenire impresionantă în actele următoare. Jaqueline Cristian a recăpătat controlul jocului, a câștigat încredere și a dominat treptat în fața adversarei, favorita numărul 8 a competiției. După aproape 2 ore de joc românca a câștigat seturile 2 și 3 cu 6 la 4 și 6 la 2 și s-a calificat în sferturile de finală.

În următoarea rundă a turneului din Japonia, Jaqueline Cristian va avea parte de un meci de lux contra favoritei principale, nipona Naomi Osaka. La rându-l său favorita locală a trecut în optimi de câștigătoarea ediției precedente, olandeza Suzan Lamens, cu scorul de 7 la 6, 3 la 6 și 6 la 2.

În sferturi la turneul WTA 250 de la Osaka s-a calificat astăzi și Sorana Cîrstea. Românca a trecut în minimum de seturi de britanica Katie Boulter. Veterana de 35 de ani a avut o prestație foarte bună și a avut nevoie de doar 70 de minute pentru a se impune cu 6 la 3 și 6 la 1.

Pentru un loc în semifinalele competiției, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe învingătoarea duelului dintre cehoaica Marie Bouzkova - favorita 5 și elvețianca Viktorija Golubic. Campioana Openului Japoniei se va alege cu 250 de puncte în topul mondial și va primi un cec de peste 30 de mii de euro.