Chilianul Nicolas Jarry (54 ATP) a produs surpriza zilei la turneul ATP de la Geneva, dupa ce a reusit sa il elimine in sferturile de finala pe principalul favorit, Casper Ruud (4 ATP), scrie hotnews.ro.

Publicat:25.05.2023, 23:52

Dupa trei seturi, fostul finalist de la US Open si Roland Garros a cedat cu scorul de 3-6, 7-6(2), 7-5.

Daca primul set a fost castigat usor de norvegian, Jarry a reusit sa il duca pe al doilea la tiebreak, unde s-a impus cu un categoric 7-2.

Setul decisiv s-a jucat de la egal la egal, dar finalul a adus victoria jucatorului din Chile impotriva lui Ruud, campionul en-titre al turneului.

Partida a durat doua ore si 33 de minute.

In semifinalele competitiei, Nicolas Jarry il va intalni pe cel de-al treilea favorit, germanul Alexander Zverev (27 ATP).

Geneva Open se desfasoara in perioada 21-27 mai pe zgura, in aer liber si face parte din categoria ATP 250. Premiile totale se ridica la valoarea de 562.815 euro, iar campionul en-titre este norvegianul Casper Ruud.