Bătălia demnă de o finală, dintre PSG și Bayern Munchen, s-a jucat în sferturile Cupei Mondiale a Cluburilor, iar parizienii s-au impus cu 2 la 0. Regina Europei la fotbal a evoluat pe final cu nouă jucători, dar tot a înscris în poarta nemților, care l-au pierdut pe starul echipei, Jamal Musiala, care a suferit o accidentare terifiantă.
Unul dintre cele mai tari dueluri de la Cupa Mondială s-a jucat la Atlanta. Perla de 20 de ani a celor de la PSG, Desire Doue, a bifat prima ocazie în minutul 3, șutând pe lângă poartă. Echipa franceză a atacat mai periculos în prima parte a duelului, dar Bayern s-a trezit treptat, Michael Olise și Harry Kane reușind să pună în pericol poarta adversă. Nemții au înscris în prelungirile primei reprize, dar Upamecano se afla în poziție neregulamentară. Până la pauză, portarul Gianluigi Donarumma a luat o minge din picioarele lui Jamal Musiala, dar l-a accidentat, superstarul bavarezilor fiind scos pe targă cu glezna ruptă, urmând să lipsească de pe teren aproape jumătate de an. După o perioadă de tatonare, Neuer a ieșit greșit, dar Dembele nu a nimerit poarta goală. Însă, în minutul 78, inevitabilul s-a produs. Joao Neves a rupt ritmul și i-a pasat lui Desire Doue, care a deschis scorul. Peste câteva faze, fundașul campioanei Franței, Pacho, a fost eliminat pentru un fault criminal. În prelungiri, și Lucas Hernandez a primit cartonașul roșu. Chiar dacă au fost doar nouă oameni pe teren, elevii lui Luis Enrique au înscris al doilea gol.
Achram Hakimi s-a descurcat în stil de mare atacant și i-a pasat lui Ousmane Dembele, care a stabilit scorul final de 2 la 0. Așadar, câștigătoarea Ligii Campionilor, Cupei și Campionatului Franței a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor din SUA, visând la un nou trofeu.