Jucătorul german Alexander Zverev, favorit nr. 3, a fost eliminat de Arthur Rinderknech (54 ATP) în turul trei al turneului ATP Masters 1.000 de la Shanghai, scrie flashscore.ro
Alexander Zverev - Arthur Rinderknech 6-4, 3-6, 2-6
Germanul a câștigat primul set cu 6-4, dar le-a cedat pe următoarele două cu 3-6, 2-6, după două ore și 15 de minute.
Francezul Arthur Rinderknech l-a învins pentru a doua oară pe Zverev în meciuri directe, după ce l-a eliminat pe german și din primul tur la Wimbledon.
"Este ceva extraordinar", a declarat Rinderknech. "Am obținut prima mea victorie în Top 5 la un turneu de Grand Slam, la Wimbledon, împotriva lui Sascha, iar acum se întâmplă din nou. Cred că am puțin noroc împotriva lui și reușesc să joc cel mai bun tenis al meu. Trebuie să joc cel mai bun tenis al meu pentru a-l învinge pe un jucător ca Sascha, care a ocupat locul 3 în clasament timp de mulți ani, un jucător foarte constant și foarte bun. Sunt foarte fericit," a declarat francezul la finalul partidei.
În optimi, Rinderknech îl va avea ca adversar pe cehul Jiri Lehecka (19 ATP, favorit nr. 15).