Trupele ucrainene au zădărnicit mai multe tentative de infiltrare a unor grupuri de sabotaj, dar și un asalt mecanizat asupra orașului Pokrovsk, una din zonele fierbinți ale frontului din Donețk, relatează Euromaidan Press, într-o actualizare a evoluțiilor de pe câmpul de luptă, potrivit adevarul.ro.
Unități rusești de sabotaj au încercat să pătrundă printr-o breșă creată în apărarea ucraineană la periferia orașului Pokrovsk, preluând controlul unor clădiri și lansând ambuscade, dar au fost respinse rapid.
Tentative eșuate de infiltrare
La sud de Pokrovsk, unitățile rusești de sabotaj și recunoaștere au reușit să se infiltreze la periferia orașului prin Zvirove, profitând de un deficit de infanterie ucraineană, care a permis o breșă în linia frontului de aici. Profitând de terenul local, grupuri de soldați ruși au organizat ambuscade, vizând vehiculele de patrulare ucrainene, după ce s-au adăpostit în case din acest oraș.
Acestea au eșuat însă, comandamentul ucrainean reacționând prin desfășurarea de unități de reacție rapidă și inițiind prompt operațiuni de curățare pentru a neutraliza amenințarea ce risca să ia amploare.
Mici grupuri inamice au continuat încercările de infiltrare, în principal noaptea, cu scopul de a-și asigura poziții în așteptarea unor eventuale întăriri.
Dronele ucrainene intră în acțiune pe rute cheie către oraș
Pentru a combate eficient tentative suplimentare de infiltrare, forțele ucrainene au intensificat supravegherea cu drone pe rutele cheie de infiltrare, potrivit unor imagini publicate de Brigada 47 de Asalt Separată, care arată neutralizarea cu succes a infanteriei inamice în apropiere de Zvirove.
Ca urmare a acestor măsuri, rușii nu au reușit să exploateze breșa în apărare, incapabili să se regrupeze suficient de rapid pentru a lansa un atac frontal asupra orașului.
De asemenea, o tentativă de asalt pe motociclete din direcția localității Șevcenko a fost zădărnicită cu ajutorul dronelor FPV, infanteriștii ruși fiind eliminați înainte de a apuca să înainteze.
Dar comandanții ruși au perseverat, de data asta lansând un atac mecanizat cu trei blindate în câmp deschis. Expuse, vehiculele blindate rusești au fost luate la țintă prompt de artilerie și drone.
Eforturi disperate de străpungere a frontului
În disperare de cauză, rușii au pus la bătaie o piesă de rezistență - un sistem de artilerie termobaric TOS-1. Deși puternic, acesta s-a dovedit vulnerabil - cu o rază de acțiune de sub patru kilometri, acesta a fost distrus cu ușurință de ucraineni.

Logistica și comanda rusească, paralizate de atacurile ucrainene
Atacurile ucrainene cu rachete HIMARS vizează sistematic concentrațiile de trupe din orașul Donețk și din împrejurimi, reducând astfel efectivele de trupe rusești din prima linie ce pot copleși numeric apărarea.
Este o tactică ce se dovedește eficientă prin diminuarea drastică a spațiului de manevră, creând coșmaruri logistice și silindu-i pe comandanții ruși să apeleze la atacuri disperate, insuficient pregătite.
De pildă, forțele ucrainene au efectuat recent un atac de precizie devastator asupra sediului Armatei a 8-a din Donețk. Într-un prim atac de succes, ucrainenii l-a ucis pe singurul comandant rus care a obținut câștiguri reale în ultimul an.
Apoi, într-un al doilea atac, comanda a fost din nou decapitată prin uciderea înlocuitorului acestuia, împreună cu peste 10 alți ofițeri de rang înalt.
Bătălia pentru Pokrovsk se intensifică
Cu toate că primele tentative de asalt direct au fost respinse rapid, bătălia pentru Pokrovsk este în toi și probabil se va intensifica semnificativ.
Peste 100.000 de soldați ruși au fost masați în regiune.
Tactica „infiltrării totale”
Potrivit șefului armatei ucrainene, Olexandr Sîrski, ucrainenii se adaptează rapid la noua tactică a Rusiei în mai multe sectoare amenințate ale frontului, pentru a o zădărnici în fașă.
Acesta a descris într-o postare pe Facebook pe 2 august că forțele rusești felul în care rușii aplică tactica așa-numitei „infiltrații totale”, cu scopul de a străpunge apărarea fără a fo nevoite să lanseze un atac pe sacră largă. Sîrski a explicat că aceste eforturi includ deplasări ascunse spre Pokrovsk și alte părți ale regiunii Donețk, dar că până în prezent aceste acțiuni de infiltrare au fost zdrobite înainte de a-și atinge obiectivele.

Generalul ucrainean a declarat că situația este în prezent periculoasă în special în direcțiile Pokrovsk, Dobropillia și Novopavlivka. Forțele rusești caută puncte slabe, își intensifică activitatea și încearcă să cucerească zone urbane importante din Ucraina. Forțele ucrainene contracarează infiltrarea totală cu rezerve mobile speciale, al căror rol este de a căuta și distruge aceste echipe înainte ca acestea să poată crea probleme pe lina frontului.
În același timp, se iau măsuri pentru consolidarea fortificațiilor.
Anul acesta, Rusia a făcut în mare măsură tranziția de la infamele sale atacuri frontale „de tip „val de carne” la tactici bazate pe atacuri cu grupuri mici. În loc de ofensive la scară largă, forțele rusești trimit acum echipe de doar câțiva soldați pentru a sonda punctele slabe în apărare. Odată ce o poziție este cucerită, sunt aduse întăriri pentru a extinde și a consolida punctul de sprijin.