Scenariul în care Kievul cedează teritorii pentru a ajunge la o pace cu Moscova se confruntă cu două mari probleme: spijinul limitat al ucrainenilor obișnuiți, dar și interdicția din partea Constituției, scrie știrileprotv.ro
Volodimir Zelenski a respins categoric orice acord cu Moscova care ar putea implica cedarea de teritorii, după ce președintele american Donald Trump a sugerat că o astfel de concesie ar fi benefică pentru ambele părți, înaintea întâlnirii sale de vineri cu președintele rus Vladimir Putin în Alaska, arată o analiză AP.
Pentru președintele Ucrainei, un astfel de acord ar fi un dezastru pentru președinția sa, arată AP, și ar stârni proteste publice după mai bine de trei ani de vărsare de sânge și sacrificii din partea ucrainenilor.
Mai mult, el nu are autoritatea de aproba un schimb de teritorii, deoarece modificarea granițelor Ucrainei din 1991 contravine constituției țării. În acest context, o înghețare a conflictului pare a fi singura opțiune pe care ucrainenii obișnuiți ar putea să o accepte.
Constituția Ucrainei reprezintă o provocare majoră pentru orice acord care implică un schimb de teritorii, deoarece prevede organizarea unui referendum național pentru aprobarea modificărilor frontierelor teritoriale ale țării, a declarat Igor Reiterovici, profesor de științe politice la Universitatea Națională Taras Shevchenko din Kiev.
„Modificările integrității teritoriale pot fi făcute numai prin decizia poporului — nici președintele, nici cabinetul de miniștri, nici parlamentul nu le pot modifica”, a spus el. „În constituție este scris că numai prin referendum pot fi efectuate modificări ale teritoriului Ucrainei.”
Dacă în timpul negocierilor Zelenski va fi de acord să facă schimb de teritorii cu Rusia, „în aceeași clipă va deveni un criminal, deoarece ar încălca legea fundamentală care guvernează Ucraina”, a afirmat Reiterovici.
Cedarea teritoriilor crează premisele unei noi invazii a rușilor
Cedarea teritoriului de către Kiev i-ar determina pe cei care nu doresc să trăiască sub dominația rusă să-și facă bagajele și să plece. Mulți civili au îndurat atâtea suferințe și vărsări de sânge de când forțele pro-Moscova au început să lupte împotriva armatei ucrainene în estul țării în 2014 și de la invazia pe scară largă din 2022.
Din punct de vedere militar, abandonarea regiunii Donețk, în special, ar îmbunătăți considerabil capacitatea Rusiei de a invada din nou Ucraina, potrivit Institutului pentru Studiul Războiului, un think tank cu sediul la Washington.
Cedarea în fața unei astfel de cereri ar obliga Ucraina să renunțe la „centura fortificată”, principala linie defensivă din Donețk din 2014, „fără nicio garanție că luptele nu vor reîncepe”, a afirmat institutul într-un raport recent.
Linia defensivă regională a împiedicat eforturile Rusiei de a cuceri regiunea și continuă să împiedice eforturile Rusiei de a cuceri restul zonei, a afirmat ISW.