Peste 300 de drone rusești au țintit Kievul și alte orașe din Ucraina, într-unul dintre cele mai ample atacuri aeriene din ultima perioadă. Zeci de oameni au fost răniți, inclusiv un copil de doar trei ani, după ce o explozie puternică a distrus ultimele etaje ale unui bloc de locuit din capitală. Deflagrația a avariat grav și mai multe mașini parcate în apropiere. În Dnipro, atacurile au declanșat un incendiu, iar printre clădirile afectate se numără o instituție de învățământ și mai multe locuințe.
Valuri de explozii au zguduit, în zori, Kievul, în timp ce Rusia a lansat un nou raid de drone și rachete. Apărarea aeriană a interceptat proiectilele, dar rămășițele dronelor au provocate pagube majore.
Acest bloc de locuit din raionul Darnițki a fost cuprins de flăcări, care au distrus apartamentele de la etajul 6 până la 11.
Localnicii au publicat imagini și din interior, unde arată balcoanele fără geamuri și camere care au rămas fără pereți.
În curțile blocurilor, la fel, a fost haos. Cioburi de sticlă, bucăți de beton și alte obiecte au fost împrăștiate la zeci de metri, avariind mașinile parcate.
Tot în centrul Ucrainei, în regiunea Kirovograd, rușii au avariat Filarmonica. Iar pompierii au luptat cu flăcările ore în șir.
În regiunea Dnipropetrovsk rușii au lansat drone și artilerie, două persoane au fost rănite. În urma loviturilor, a izbucnit un incendiu și au fost avariate o instituție de învățământ, mai multe clădiri de locuit, anexe gospodărești și o linie de electricitate.
Aseară, o dronă rusească a lovit un autobuz de pasageri în regiune Sumî, din nord-estul Ucrainei, la granița cu Rusia. Atacul s-a soldat cu trei morți și 20 de răniți.
Noaptea trecută apărarea aeriană ucraineană a interceptat 309 din cele 324 de drone și 2 din 4 rachete de croazieră.