Casa Albă a anunţat sâmbătă dimineaţă că preşedintele american Donald Trump discută telefonic cu liderii ţărilor europene din NATO, după ce cu scurt timp înainte a avut o convorbire lungă cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski despre recentul summit SUA-Rusia din Alaska, transmite digi24.ro.
Informaţia a fost confirmată pentru DPA de surse din guvernul german.
Discuția cu Zelenski a avut loc în timpul zborului de întoarcere la Washington DC.
Discuţiile între preşedinţii Donald Trump şi Vladimir Putin nu s-au soldat cu rezultate concrete, cei doi lideri încheindu-şi întâlnirea din Alaska fără a face vreo declaraţie despre o posibilă încetare a focului în Ucraina şi fără a anunţa rezultate tangibile, notează Agerpres.
În declaraţia de presă de la finalul summitului, preşedintele american a vorbit despre acorduri asupra unor puncte importante, dar nu a oferit detalii.
Donald Trump a adăugat că doreşte să se consulte cu liderii europeni şi cu Zelenski.
„Până la urmă depinde de ei”, a spus liderul de la Casa Albă.
De partea sa, liderul de la Kremlin a menţionat acorduri despre care a susţinut că ar putea constitui un punct de pornire pentru soluţionarea conflictului militar din Ucraina.