Progresul în negocierile cu Ucraina pentru soluționarea războiului depinde de întâlnirea dintre Donald Trump și președintele rus Vladimir Putin, a anunțat președintele american, transmite hotnews.ro.

„Nimic nu se va întâmpla până când eu și Putin nu ne vom întâlni”, le-a spus Trump reporterilor de la bordul Air Force One chiar înainte de a ateriza în Dubai, la a treia escală a călătoriei sale în Orientul Mijlociu.

Rusia a propus reluarea discuțiilor de pace cu Ucraina în Turcia. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost de acord cu propunerea și l-a invitat pe președintele rus Vladimir Putin pentru o întâlnire față în față. Putin, în schimb, nu s-a prezentat și a trimis o delegație de eșalonul doi.

Înaintea discuțiilor, Zelenski s-a întâlnit joi după-amiază cu omologul său turc, Recep Tayyip Erdogan, la Ankara.

Kremlinul a anunțat că Putin nu intenționează la acest moment să se deplaseze la Istanbul pentru negocierile de pace cu Ucraina, dar delegația rusă se află acolo și este pregătită să se întâlnească cu echipa ucraineană.

Întrebat dacă Putin va merge la Istanbul dacă o va face și președintele american Donald Trump, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Rusia „nu știe” încă cum vor decurge negocierile și că delegația ucraineană nu s-a prezentat încă.