Google+

Atletul Maxim Raileanu a ocupat locul 5 la Maratonul International de la Zagreb. Sportivul nostru si-a depasit propriul record - VIDEO

Embed:

Performanta remarcabila pentru moldoveanul Maxim Raileanu, la Maratonul International de la Zagreb. Sportivul nostru a ocupat locul 5 la competitia din capitala Croatiei. Raileanu a fost devansat doar de 3 alergatori din Kenya si unul din Turcia.

Atletul moldovean a parcurs cei 42 de kilometri in 2 ore 26 de minute si 22 de secunde. Este recordul personal al lui Maxim Raileanu. Rezultatul final a fost inregistrat si pentru campionatul balcanic, in care moldoveanul a ocupat locul 2.

Raileanu este unul din 5 maratonisti, care au sanse sa reprezinte Moldova la urmatoarea Olimpiada. Calificarile vor incepe in ianuarie 2019.

Sursa: PRO TV