Imagini video cu dronele care au survolat teritoriul Moldovei au fost difuzate astăzi, la începutul ședinței Parlamentului.
Igor GROSU, PREȘEDINTELE PARLAMENTULUI: „Este pentru prima dată când o dronă militară, cu încărcătură explozivă, cade pe teritoriul țării noastre.”
Totodată, șeful Legislativului a condamnat încălcarea spațiului aerian al Moldovei și atacurile aeriene masive ale Rusiei asupra Ucrainei.
În această noapte, mai multe aparate de zbor au survolat teritoriul Republicii Moldova, în urma unui atac masiv cu drone a portului din Reni, Ucraina. Două dintre ele au căzut și au explodat.
Astfel, în această dimineață, Ministerul Afacerilor Externe a convoacat de urgență ambasadorul agreat al Federației Ruse.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.