Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată, sâmbătă (29 iunie), de Elveția, în optimile de finală ale EURO 2024, la Berlin, scrie știrileprotv.ro.

Publicat:29.06.2024, 21:05

Elveția - Italia 2-0 (Freuler - 37' / Vargas - 46'), în „optimile” EURO 2024

După ce a acces în „optimi” cu mari emoții, reușind să înscrie golul egalării și, totodată, al calificării, în ultimul minut al prelungilor (90+8) din duelul cu Croația (scor 1-1), Italia va avea și acum o misiune dificilă în fața Elveției, selecționată care a terminat pe poziția secundă în Grupa A.

Acum, „Squadra Azzurra” și naționala din „Țara Cantoanelor” se vor duela la Berlin, pe legendarul Olympiastadion, iar câștigătoarea acestui meci o va întâlni în „sferturi” pe Anglia sau Slovacia.

Italia și Elveția s-au întâlnit și la precedentul EURO, în grupe, în 2021, iar „Squadra Azzurra” s-a impus cu 3-0. Ultimele două meciuri dintre cele două, s-au terminat la egalitate, 1-1 și 0-0, în calificările pentru Cupa Mondială.

Cu toate acestea, excluzând loviturile de departajare, Elveția nu a reușit să câștige niciunul dintre cele șapte meciuri anterioare din optimi, nici la EURO, nici la Cupa Mondială, ajungând în sferturile de finală cu o singură ocazie.

„Squadra Azzurra” este neînvinsă în ultimele 11 întâlniri cu elvețienii, ultima înfrângere având loc în 1993, în preliminariile Cupei Mondiale. Ambele echipe au încasat trei goluri în faza grupelor, câte un gol în trei meciuri, iar Elveția i-a depășit cu 5-3 pe campionii în exercițiu.

Echipe de start:

Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 20. Michel Aebischer, 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 26. Fabian Rieder - 17. Ruben Vargas, Breel Embolo, 19. Dan Ndoye. Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 2. Leonidas Stergiou, 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 6. Denis Zakaria, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 16. Vincent Sierro, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor, 18. Kwadwo Duah, 25. Zeki Amdouni.

Italia: 1. Gianluigi Donnarumma (căpitan) - 2. Giovanni Di Lorenzo, 17. Gianluca Mancini, 23. Alessandro Bastoni, 13. Matteo Darmian - 16. Bryan Cristante, 21. Nicolo Fagioli, 18. Nicolo Barella - 14. Federico Chiesa, 9. Gianluca Scamacca, 22. Stephan El Shaarawy. Selecţioner: Luciano Spalletti.
Rezerve: 12. Guglielmo Vicario, 26. Alex Meret - 3. Federico Dimarco, 4. Alessandro Buongiorno, 6. Federico Gatti, 15. Raoul Bellanova, 7. Davide Frattesi, 8. Jorginho, 10. Lorenzo Pellegrini, 24. Andrea Cambiaso, 11. Giacomo Raspadori, 19. Mateo Retegui, 20. Mattia Zaccagni, 25. Michael Folorunsho.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.