România a pierdut 0-3 cu Olanda și a fost eliminată de la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania.

Publicat:02.07.2024, 21:41

Cody Gakpo a deschis scorul (minutul 20) în prima repriză, ca în actul secund Donyell Malen să realizeze dubla (minutul 83, minutul 90+3) și să închidă meciul la 3-0.

Ce a făcut diferența în România - Olanda. Denis Drăguș: ”Din acest motiv suntem și puțin supărați”

• România și Olanda s-au confruntat la Munchen, pe ”Allianz Arena” în optimile de finală ale turneului din Germania

După meci, atacantul Denis Drăguș a vorbit sincer despre experiența de la EURO 2024 și a ținut să puncteze faptul că și-ar fi dorit să poată trece și de Olanda în faza eliminatorie.

”Ne-am dorit să mergem cât mai departe. Să ne bucurăm de aceste sentimente. Din păcate, ne-am oprit aici. Dar, cred că am dat totul și ne bucurăm că am reușit să facem lumea fericită. Ne pare rău că nu am putut mai mult. Am dat totul pe teren. Poate fi un exemplu și sperăm că poate fi un exemplu pentru cei mai tineri.

Detaliile fac diferența. Am început bine, din acest motiv suntem puțin supărați. Am arătat că puteam să ne batem de la egal la egal. Dar, am primit gol. De acolo s-au schimbat lucrurile. Am început bine. Am avut ocazii. Din păcate, atât s-a putut în această seară.