Japonia e sub nămeți. Stratul de zăpadă a ajuns până la trei metri. Viscolul a făcut patru morți, iar sute de oameni rămân blocați în casele lor. Avalanșele din Fukushima au prins circa 200 de turiști în hoteluri. Transportul a fost grav afectat, iar autoritățile japoneze au emis alerte meteorologice pentru perturbări semnificative.  

Publicat:10.02.2025, 21:32

În aceste imagini este surprinsă o autostradă de pe insula Hokkaido, pe care de regulă circulă sute de mașini. Acum nu se vede nimic decât un strat gros de zăpadă. Circulația transportului este grav perturbată, iar salvatorii încearcă să ajungă la oamenii blocați în case. În Fukushima circa 200 de turiști nu pot părăsi un hotel din cauza viscolului puternic.  

Pe lângă problemele aduse, căderile abundente de zăpadă au scos zeci de copii și adulți la joacă. Au fost săpate tranșee prin nămeți și s-au creat adevărate lupte cu bulgării.

Cea mai puternică masă de aer rece a sezonului a adus ninsori abundente în zonele de pe coasta Mării Japoniei. Zăpada s-a adunat chiar şi în zonele de câmpie din regiunile centrale şi vestice ale ţării, unde de obicei ninge rar. Agenţia Meteorologică Japoneză a anunţat că va continua să ningă până seara, în special pe coasta Mării Japoniei şi în zonele muntoase. Responsabilii spun că a nins în ultima săptămână de patru ori mai mult decât media anuală. În unele zone stratul de omăt a depățit trei metri.