Taxele suplimentare ale președintelui Donald Trump pentru toate importurile de oțel și aluminiu din SUA au intrat în vigoare miercuri, amplificând conflictul comercial global și atrăgând imediat represalii din partea Europei, potrivit Reuters și AFP, scrie hotnews.ro

Publicat:12.03.2025, 12:00

Decizia lui Trump de a spori protecția pentru producătorii americani de oțel și aluminiu restabilește taxele vamale de 25% pentru toate importurile de metale și extinde taxele la sute de produse fabricate din aceste metale, de la piulițe și șuruburi la lame de buldozer și cutii de suc.

UE a reacționat imediat la taxele vamale ale lui Trump

Comisia Europeană a reacționat aproape imediat, declarând că va impune, începând de luna viitoare, taxe pentru bunuri americane în valoare de 26 de miliarde de euro.

Bruxellesul a anunțat miercuri dimineață că va aplica taxe vamale „puternice, dar proporționale” asupra unei serii de produse americane începând cu 1 aprilie, ca răspuns la taxa americană de 25% pe oțel și aluminiu.

UE „regretă profund” măsurile decise de președintele Donald Trump, a declarat într-un comunicat președintele Comisiei, Ursula von der Leyen. „Tarifele sunt taxe. Sunt rele pentru companii și chiar mai rele pentru consumatori”, a adăugat ea.

„Sunt o formă de automutilare economică”, spune Australia

Aliații apropiați ai SUA, Canada, Marea Britanie și Australia, au criticat taxele, Canada intenționând să ia măsuri reciproce, iar secretarul britanic pentru afaceri și comerț, Jonathan Reynolds, a declarat că „toate opțiunile erau pe masă” pentru a răspunde în interesul național.

Premierul australian Anthony Albanese a spus că măsura este „complet nejustificată … și împotriva spiritului prieteniei durabile a celor două națiuni”, dar a exclus aplicarea de taxe reciproce.

„Taxele vamale și escaladarea tensiunilor comerciale sunt o formă de automutilare economică și o rețetă pentru frânarea economiei și creșterea inflației. Acestea sunt plătite de consumatori”, a declarat Albanese.

Care sunt cele mai afectate țări

Țările cele mai afectate de tarife sunt Canada, cel mai mare furnizor străin de oțel și aluminiu pentru SUA, Brazilia, Mexic și Coreea de Sud, care au beneficiat toate de un anumit nivel de scutiri sau cote.

Perioada premergătoare termenului de aplicare a tarifelor a fost marcată marți de momente tensionate, Trump amenințând Canada cu dublarea taxei la 50% pentru exporturile sale de oțel și aluminiu către SUA.

Însă Trump a renunțat la aceste planuri după ce premierul din Ontario, Doug Ford, a fost de acord să suspende decizia provinciei sale de a impune o suprataxă de 25% la exporturile de energie electrică către statele Minnesota, Michigan și New York până la eliminarea taxelor americane anterioare.

Ford a declarat că se va deplasa joi la Washington împreună cu ministrul canadian al finanțelor, Dominic LeBlanc, pentru discuții cu secretarul comerțului, Howard Lutnick, și cu alți oficiali ai Administrației Trump, pentru a discuta despre revizuirea Acordului comercial dintre SUA, Mexic și Canada.