Încercările președintelui american Donald Trump de a ajunge la un acord cu Rusia se vor ciocni într-un fel sau altul de intențiile reale ale Kremlinului, afirmă într-un interviu acordat Ukrinform filosoful și politologul ucrainean Volodimir Yermolenko, redactor-șef al site-ului UkraineWorld și președintele PEN, o organizație neguvernamentală pentru drepturile omului, scrie hotnews.ro.

Publicat:20.02.2025, 14:15

„Pentru Rusia, acesta este un război pentru restabilirea imperiului. Și realitatea îi va arăta lui Donald Trump că nu se va termina așa cum și-a imaginat el”, afirmă Yermolenko în condițiile în care declarațiile recente ale liderului de la Casa Albă despre Ucraina și președintele Volodimir Zelenski au stârnit rumoare la Kiev și în cancelariile occidentale.

Yermolenko afirmă că Trump a ajuns la putere cu sloganuri ca „Biden a început războiul” și consideră acum că el trebuie să-i pună capăt cu orice preț, motiv pentru care spune despre războiul din Ucraina este „fără sens”.

„Problema este că realitatea este alta, iar el vrea să spargă acea realitate. Ea se va răzbuna, desigur, pentru o abordare atât de frivolă. Dar nimeni din administrația Trump nu înțelege despre ce este vorba, ce este Rusia, care sunt războaiele ei. Pentru noi, acesta este un război pentru supraviețuire, pentru independență (…) Atât de multe pierderi, atât de multe victime, lupta noastră este plină de sens”, subliniază Yermolenko.

Politologul ucrainean afirmă că dorința lui Trump de a pune capăt războiului trebuie folosită în așa fel încât viitorul tratat de pace să nu însemne ocupație și pierderea independenței pentru Ucraina.

„Pentru Trump, pacea într-o lume fără Ucraina este tot pace. Prin urmare, este necesar să argumentăm Occidentului, Americii, că pacea este posibilă doar dacă este durabilă. Stabilă, garantată, clar prevăzută cu garanții de securitate, forțe de menținere a păcii etc. În caz contrar, este o conciliere”, a menționat Yermolenko.

Filosoful și politologul ucrainean Volodimir Yermolenko

Politologul ucrainean îl compară pe Trump cu un fost președinte al Franței

Yermolenko face o paralelă între actualul lider de la Casa Albă și fostul președinte francez Nicolas Sarkozy, despre care spune că a încercat să obțină pacea după atacul Rusiei asupra Georgiei în 2008 și a fost mândru de participarea sa la procesele de negociere.

Sarkozy „povestea cu multă mândrie că a obținut pacea. Îmi amintesc bine expresia feței sale în august 2008. Unde este Sarkozy acum?”, întreabă retoric politologul ucrainean.

Pe 12 august 2008, președintele rus de atunci, Dmitri Medvedev a anunțat încetarea operațiunii de „impunere a păcii”, cum a descris Moscova acțiunea sa militară împotriva Georgiei. Mai târziu cursul aceleiași zile, s-a întâlnit cu Sarkozy, care deținea președinția rotativă a Consiliului UE, și a aprobat o propunere de pace în șase puncte.

„Toată lumea înțelege că, prin politica sa de conciliere, el a deschis de fapt ușa pentru extinderea ulterioară a Rusiei. Și Trump poate intra în istorie ca omul care l-a încurajat pe noul Hitler. Și nu o va înțelege imediat, ci treptat – când va vedea că Putin încearcă să-l păcălească, și asta se va întâmpla mai devreme sau mai târziu”, mai spune Yermolenko.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.