Serviciul Hidrometeorologic de Stat a prelungit avertizarea de cod galben de canicula pana vineri, 15 august. Meteorologii anunta ca temperatura aerului va atinge valori de pana la 38 de grade, transmite IPN.
Potrivit prognozelor meteo, in urmatoarele zile temperatura aerului in regiunea de nord si centru a republicii va atinge maxima de 37 de grade in timp ce la sudul republicii vor fi si temperaturi de 38 de grade. Totodata sunt preconizate si ploi cu descarcari electrice pe tot teritoriul republicii.


