Se asteapta temperaturi ridicate cu maxime de pana la 36 de grade Celsius in centrul tarii. Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis si cod portocaliu de canicula incepand cu ziua de maine.
Ne vom topi la propriu. Ploi cu eventuale descarcari electrice se asteapta abia in weekend-ul urmator cand temperatura aerului va scadea pana la 22 de grade Celsius in timpul zilei, iar pe timp de noapte – 16 - 19 grade. Pana atunci, vom avea parte de maxime ce vor oscila intre 29 si 36 si minime intre 17 -22. Canicula se accentueaza incepand cu miercuri si va mentine pe pozitii pana pe 9 iulie.
![]()
*Poza simbol
Sursa Foto: moldova24.info/meteo.md

