Meteorologii au emis cod galben de gheata fragila pe lacurile din Moldova, valabil pana marti.
Din cauza temperaturilor inalte, gheata de pe lacuri se topeste si devine fragila, devenind un pericol pentru cei care se aventureaza sa mearga pe ea, afirma meteorologii.
Serviciul pentru Situatii Exceptionale avertizeaza despre pericolul prabusirii sub gheata bazinelor acvatice din tara. Sunt atentionati pescarii sa evite pescuitul la copca. Totusi, pentru orice eventualitate, sa fie pregatiti cu funie si scandura pentru a acorda primul ajutor. Sunt atentionati si parintii, sa nu le permita copiilor sa se joace singuri pe gheta.
Salvatorii mai atentioneaza si de faptul ca stratul de gheata e mai subtire la mijlocul lacului decat pe marginile acestuia.


