Meteorologii au emis avertizare cod galben de poluare a aerului cu fenol pentru orasul Tiraspol. Avertizarea a intrat in vigoare marti, 11 februarie, si se va mentine pana pe 12 februarie, transmite IPN.

Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, normele sanitare de fenol in orasul Tiraspol sunt depasite de la 2 pana la 3,2 ori. Pentru urmatoarele zile, se asteapta majorarea acestor concentratii ca rezultat al conditiilor meteorologice nefavorabile dispersiei. Fenolul patrunde in atmosfera ca rezultat al arderii incomplete a hidrocarburilor. Sursele principale sunt transportul auto, centralele termoelectrice, fabricile de piele etc.


Fenolul este un poluant periculos. Poate provoca daune persoanelor cu afectiuni ale cailor respiratorii. Substanta chimica ataca bronhiile si plamanii si poate cauza tulburari ale sistemului nervos.


Populatia este indemnata sa reduca la maximum durata aflarii in zonele industriale, in special copiii, femeile insarcinate si persoanele cu varsta inaintata. Totodata este recomandata utilizarea mastilor de protectie a cailor respiratorii.