V-ati bucurat de vreme racoroasa de dupa canicula? Va trebui sa va intristati, deoarece se incalzeste din nou.

Intr-adevar, zilele racoroase sunt pe sfarsite, iar canicula revine. Desi pentru maine, meteorologii anunta ploi de scurta durata, pe alocuri cu decarcari electrice, a doua zi temperaturile incep sa creasca simtitor. Noaptea se vor inregistra 23 de grade, in loc de 18 cat era pana acum, iar ziua, maximele vor ajunge pana la 37 de grade pana pe 20 iulie.

Pe 21 iulie, temepraturile vor scadea putin, cu aproximativ 3-5 grade. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic, in aceasta perioada, la Chisinau, o temperatura maxima a aerului, de 33,3 grade a fost inregistrat pe 4 iulie 1951, iar minima de 9,7 grade de caldura, in anul 1937. Acestea au fost informatiile. La revedere.