Dupa ce am avut pana acum temperaturi de primavara, ianuarie si-a amintit ca este, totusi, luna de iarna.

In urmatoarele zile, temperaturile continua sa scada si va ninge. Vom avea -8 grade in capitala si -10 grade in nordul tarii. Joi vom avea un mic ragaz. Mercurul din termometre va cobori in nord pana la -14 grade, insa nu vom avea parte de fulgi.

De vineri insa incepe adevarata iarna, cu temperaturi de -17 grade noaptea, in nord, si cu multa zapada. Totodata, pentru azi continua sa fie valabila avertizarea de cod galben emisa de meteorologi.

Pe strazi se vor forma depuneri de lapovita, polei si ghetus, iar vantul va sufla puternic.