De saptamana viitoare vine iarna. Meteorologii au emis cod galben de schimbare brusca a vremii. Temperaturile incep sa scada de marti iar miercuri ar putea sa cada primii fulgi.
Potrivit Serviciului Hidrometeo luni vor cadea ploi abundente, iar spre seara acestea se vor transforma in lapovita.
Marti minimele vor cobori pana la minus 3 grade Celsius in nordul tarii, iar la Chisinau vor fi minus 2 grade.
Mai mult, inceputul de saptamana va fi marcat si de vanturi puternice.
Spre sfarsitul saptamanii, vremea se va raci si mai tare, dar nu vor cadea precipitatii.


