Dupa cateva zile de temperaturi confortabile, ne confruntam din nou cu vreme sufocanta. De astazi si pana luni avem cod portocaliu de canicula pe tot teritoriul tarii.
Asta inseamna ca temperaturile vor urca pana la 38 de grade la umbra. Potrivit meteorologilor, vremea torida se va mentine pe tot parcursul saptamanii viitoare, chiar daca de marti temperaturile vor scadea putin si vom avea intre 30 si 36 de grade. Luni si marti vor cadea si cativa stropi de ploaie. Nu uitati, medicii ne recomanda sa bem cat mai mult lichid in zilele de arsita si sa ne ferim de expunerea directa la soare.

