O femeie, președintele organizației teritoriale Călărași al fostului Partid Politic Şor, a fost trimisă în judecată și poate primi amendă în mărime de la 57.500 la 92.500 lei sau închisoare de la 2 la 7 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita anumite activități pe un termen de la 2 la 5 ani, după ce a permis finanțarea partidului din surse ilicite.

Publicat:11.03.2025, 14:47

Potrivit Procuraturii Anticorupție, învinuita, în perioada iulie  – octombrie 2022, activând în calitate de președinte a organizației teritoriale Călărași a Partidului Politic „Şor”, a coordonat activitățile organizației, știind că partidul respectiv era finanțat de un grup criminal organizat.

Astfel, în perioada menționată, în complicitate cu conducerea partidului, inclusiv vicepreședinții, trezorierul și curierii responsabili de transportul fondurilor, figuranta a contribuit la acceptarea finanțării ilicite, oferind indicații, informații și resurse pentru sprijinirea activităților partidului în scopul transportării și remunerării persoanelor participante la protestele organizate de către Partidul Politic ,,Șor”.

Femeia a acceptat prin complicitate finanțarea partidului din surse ilicite, în valoare de aproximativ 468 mii de lei, provenite de la grupul criminal organizat. Această finanțare a fost folosită pentru activitățile partidului, cu scopul de a promova interesele politice ale acestuia și de a obține puterea în stat prin mijloace ilegale.

Învinuita nu și-a recunoscut vina, iar cauza penală a fost trimisă pentru examinare în fond.

În scopul garantării executării pedepsei amenzii și eventualei confiscări speciale, a fost aplicat sechestru asupra bunurilor învinuitei în valoare de aproximativ 200.000 de lei.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.