„Eu nu am avut și nu am nicio relație cu domnul Platon”. Afirmația a fost făcută de către candidatul la funcția de președinte al R. Moldova, Alexandr Stoianoglo, tot el fiind cel care, în 2020, pe când era procuror general, a semnat demersul de suspendare a executării pedepsei lui Veaceslav Platon, care era condamnat la 18 ani de închisoare pentru escrocherie și spălare de bani, scrie zdg.md.

„Doamna Sandu, vă rog să renunțați la declarațiile false. Eu nu am avut și nu am nicio relație nici cu domnul Platon, nici cu domnul Șor, nici cu alții despre care dumneavoastră mereu spuneți că stau în spatele meu. (…) Când faceți declarații, vă rog să aduceți probe. Nu aveți, nu ați avut și nu veți avea nici o probă despre legăturile mele cu persoanele despre care dumneavoastră spuneți”, a afirmat Stoianoglo.

Totuși, faptele arată altceva. 

În mai 2020 în spațiul public au apărut imagini video de la audierile de la Procuratura Generală (PG) pe cazul lui Veaceslav Platon, care era atunci condamnat la 18 ani de închisoare. Din imagini se vede cum Alexandr Stoianoglo, pe atunci procuror general, dă mâna cu Platon și-l salută prietenește cu „Привет, Вячеслав” („Salut, Veaceslav”, n.r.), iar Platon îi răspunde cu „Здравствуйте, Александр Дмитриевич” („Bună ziua, Alexandr Dmitrievici”, n.r.). Imaginile au devenit virale în spațiul public, vorbindu-se despre faptul că cei doi s-ar cunoaște de mai mult timp. 

În 2009, cei doi au votat împotriva lichidării instanțelor economice

Primele interacțiuni ale celor doi despre care se cunoaște în spațiul public ar fi avut loc în 2009, atunci când ambii au ajuns deputați în Parlamentul R. Moldova: Stoianoglo din partea Partidului Democrat din Moldova (PDM), iar Platon – pe listele Alianței „Moldova Noastră” (AMN). Cele două partide, alături de Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM) și Partidul Liberal (PL) au format atunci Alianța pentru Integrare Europeană (AIE).

În 2010, Stoianoglo și Platon, alături de Valentin Chepteni care se consideră că era atunci controlat de Platon, au fost unicii deputați din AIE care au votat împotriva lichidării instanțelor judecătorești economice, prin intermediul cărora Platon a fost acuzat că ar fi efectuat toate atacurile raider în anii 2000 și falimentat zeci de întreprinderi de stat, potrivit WatchDog.

CITEȘTE MAI DEPARTE PE ZDG.MD

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.