Biatlonistele Alina Stremous si Alla Ghilenko, care evolueaza sub drapelul Moldovei, au debutat la Jocurile Olimpice de iarna. Cele doua au terminat cursa individuala pe locul 37 si, respectiv, 72.

Publicat:07.02.2022, 20:08

Cursa individuala s-a intins pe o distanta de 15 kilometri. Alina Stremous a avut nevoie de putin peste 49 de minute, pentru a parcurge intregul traseu, si a ratat patru din cele 20 de tinte. Biatlonista noastra a incheiat concursul pe locul 37 in clasamentul general.

Alina STREMOUS, BIATLONISTA:“Astazi a fost o cursa foarte dificila. Trebuia pe tot traseul sa ne confruntam, sa ne impingem, sa depunem efort maxim.”

Iar Alla Gylenko s-a multumit cu locul 72 din totalul de 89 de pozitii. Biatlonista originara din Ucraina a fost cronometrata cu timpul de 52 de minute si 27 de secunde, in timp ce pe poligonul de tragere a comis doar doua ratari.

Cursa de astazi a fost castigata de Herrmann Denise din Germania, podiumul fiind completat de sportivele din Franta si Norvegia. Pe 11 februarie, Alina Stremous si Alla Ghilenko vor concura in proba sprint, pe distanta de 7,5 kilometri, la Jocurile Olimpice din China.