Norvegianul Johannes Klaebo este de neoprit la Campionatul Mondial de schi nordic găzduit de țara sa. Sportivul de 28 de ani a câștigat medalia de aur în toate cele trei probe de schi fond, care s-au desfășurat până acum.
Johannes Klaebo nu le lasă nicio șansă adversarilor la Mondialul din Trondheim. După ce săptămâna trecută a cucerit aurul în probele de sprint și skiatlon, norvegianul a fost cel mai bun și în cursa de 10 kilometri, care a fost scurtată până la această distanță, deși în mod normal are 15 kilometri. Pe o ninsoare abundentă ce a făcut cursa și mai dificilă, Klaebo a oprit cronometrul la 28 de minute, 16 secunde și 60 de sutimi. Norvegianul i-a depășit pe conaționalii săi, Erik Valnes și Harald Amundsen cu peste 8 și, respectiv, 11 secunde.
Acesta este al 12-lea titlu mondial pentru Klaebo la Mondialele de schi fond. În probele invididuale, campionul din Norvegia are șase medalii de aur, având nevoie de încă una pentru a-l egala pe cel mai titrat schior din istorie la acest capitol, Petter Northug. Klaebo își dorește să câștige toate cele șase probe de schi fond de la această ediție a campionatului. La trei s-a impus deja, în două discipline pe echipe, Norvegia este favorită clară, iar singura provocare rămâne cursa de 50 de kilometri.