Preşedintele american Donald Trump a declarat că „multe elemente” ale unui acord de pace în Ucraina au fost convenite cu omologul său rus, Vladimir Putin, înainte de convorbirea lor telefonică mult aşteptată, relatează BBC, potrivit hotnews.ro.

Publicat:18.03.2025, 09:21

Trump a anunțat pe rețeaua sa socială Truth Social că va vorbi cu Putin marţi dimineaţă. El a declarat că, deşi au existat acorduri, „mai rămân multe” la care trebuie să se lucreze.

„Fiecare săptămână aduce 2.500 de soldaţi morţi, de ambele părţi, şi trebuie să se termine ACUM. Aştept cu nerăbdare convorbirea cu preşedintele Putin”, a scris Trump.

Anterior, el a declarat reporterilor că „vom vedea dacă putem lucra la un acord de pace, o încetare a focului şi pace, şi cred că vom fi capabili să o facem”.

În discursul său de luni seara, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a acuzat pe Putin de prelungirea războiului.

„Această propunere ar fi putut fi pusă în aplicare cu mult timp în urmă”, a spus Zelenski, adăugând că „fiecare zi în timp de război înseamnă vieţi omeneşti”.

Kremlinul a confirmat planurile privind o conversație telefonică purtată marți între președintele rus Vladimir Putin și președintele american Donald Trump, însă a refuzat să dezvăluie în ce vor consta discuțiile.

Luni, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe a declarat că Donald Trump este „hotărât” să obţină acordul de pace. Cu privire la ceea ce ar putea acoperi discuţiile, Karoline Leavitt a spus: „Există o centrală electrică care se află la graniţa dintre Rusia şi Ucraina care a fost discutată cu ucrainenii, iar el o va aborda în discuția sa de mâine cu Putin”.

Karoline Leavitt nu a dat detalii despre centrala la care se referă, dar este posibil ca afirmațiile ei să fie o referire la centrala nucleară de la Zaporojie, ocupată de ruși – cea mai mare centrală nucleară din Europa, în contextul în care atât presa occidentală, cât și cea ucraineană au scris că sunt șanse mari ca situația acestui sit să fie luată în calcul în negocierile demarate de administrația Trump.

Ultima dată când Putin și Trump au vorbit la telefon a fost pe 12 februarie, conversația a durat aproape o oră și jumătate, iar cei doi au convenit să demareze un proces de negocieri pentru a pune capăt războiului din Ucraina.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.