Vicepreşedintele american JD Vance l-a avertizat miercuri pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski să nu îl atace pe Donald Trump, spunând că dacă îl „vorbeşte de rău” în public nu va face decât să-l întoarcă împotriva lui pe liderul de la Casa Albă,scrie hotnews.ro.

Publicat:20.02.2025, 09:34

Vance a făcut acest comentariu într-o discuţie cu DailyMail.com şi cu The National Pulse, la câteva ore după ce preşedintele ucrainean îl acuzase pe Trump că trăieşte într-o „bulă de dezinformare” rusească.

Vicepreşedintele SUA şi-a reluat criticile şi la adresa „prietenilor europeni”, care, conform acestuia, nu înţeleg că este important ca Ucraina să organizeze alegeri prezidenţiale, confirmând că această condiţie este acum „politica SUA”.

 „Aceasta este politica preşedintelui Statelor Unite. Ea nu se bazează pe dezinformarea rusă. Se bazează pe faptul că Donald Trump, cred eu, ştie multe despre geopolitică şi are o părere foarte fermă, formată de foarte mult timp”, a declarat vicepreşedintele JD Vance în interviul pentru Daily Mail, conform News.ro.

„Ideea că Zelenski l-ar face pe preşedinte să se răzgândească vorbindu-l de rău în presa publică – toţi cei care îl cunosc pe preşedinte vă vor spune că este un mod groaznic de a interacționa cu această administraţie”, a atras atenţia Vance în interviul acordat în biroul său din Aripa de Vest a Casei Albe.

Vance crede că Zelenski a primit „sfaturi proaste” cu privire la modul de interacţiune cu noua administraţie din SUA, în timp ce în ultimii trei ani i s-a spus că îşi poate permite orice.

Președintele ucrainean a reacționat vehement într-o conferință de presă miercuri dimineața, la doar o zi după ce oficiali americani și ruși s-au întâlnit în Arabia Saudită pentru discuții despre Ucraina, fără ca reprezentanți ai Kievului să fie invitați.

„Din păcate, președintele Trump – pe care îl respect ca lider al unei națiuni și al unui popor care ne sprijină constant – trăiește într-o bulă de dezinformare”, a spus Zelenski.

Marți seară, la o conferință de presă de la Mar-a-Lago, Trump a preluat idei promovate de Putin, sugerând că Zelenski ar fi lipsit de legitimitate și ar trebui să organizeze alegeri, afirmând că rata sa de aprobare nu ar depăși patru procente. De asemenea, Trump a spus că Ucraina „nu ar fi trebuit să înceapă niciodată războiul”, deși invazia rusă din 24 februarie 2022 a fost declanșatorul conflictului.

Miercuri, Trump a intensificat atacurile și l-a numit pe Zelenski „dictator”, afirmând că președintele ucrainean trebuie să acționeze rapid, dacă vrea ca Ucraina să rămână un stat suveran.

Aceasta marchează o ruptură extraordinară în relaţiile dintre Washington şi Kiev. Limbajul extraordinar de ambele părţi vine într-un moment critic al războiului dintre Ucraina şi Rusia, în timp ce Trump face presiuni pentru o rezolvare rapidă a conflictului, notează The Daily Mail.

Organizarea de alegeri în Ucraina – „politica SUA”

Vicepreşedintele J.D. Vance a transmis acelaşi mesaj de avertizare care îl vizează pe Zelenski şi într-un alt interviu, acordat The National Pulse, o publicaţie care nu face parte din presa „mainstream” şi se declară independentă, fiind condusă de un jurnalist apropiat liderului extremist britanic Nigel Farage.

În acest interviu, Vance a descris abordarea lui Zelenski drept „ruşinoasă” şi contraproductivă, subliniind că astfel de tactici ar putea pune în pericol relaţia Ucrainei cu aliatul său cel mai important.

„Zelenski primeşte sfaturi foarte proaste şi nu ştiu de la cine”, a repetat Vance. „El nu mai are de-a face cu Joe Biden şi administraţia Biden. Are de-a face cu Donald Trump şi cu administraţia Trump”, a punctat vicepreședintele american.

Vance a insistat că obiectivul lui Trump este să oprească războiul. „Zelenski trebuie să ia asta în serios. Aliaţii noştri europeni trebuie să ia asta în serios. Acesta este obiectivul politicii administraţiei. Nu-l veţi îndepărta pe preşedinte de acest obiectiv. Nu-l veţi face să se răzgândească, cu siguranţă nu atacându-l public în mass-media”, a avertizat vicepreşedintele lui Trump.

Pe de altă parte, el a confirmat că organizarea de alegeri în Ucraina „este acum politica SUA”, Vance precizând că Zelenski trebuie să se supună unui mandat democratic, dacă doreşte să aibă în continuare legitimitate. „Cu siguranţă, asta i-ar oferi cea mai puternică poziţie”, a răspuns Vance când a fost întrebat dacă alegerile sunt necesare.

„Şi cred că este un pic exagerat din partea unora dintre prietenii noştri europeni să îl atace pe Donald Trump pentru că a sugerat că Ucraina ar trebui să aibă alegeri, când ei spun că acesta este un război pentru democraţie. Cum poţi să ataci alegerile atunci când întregul tău cadru pentru războiul din Ucraina este că este un război pentru democraţie? Cred că este ridicol”, a mai comentat vicepreședintele SUA.

„Ideea că nu poţi avea alegeri în mijlocul unui război este, cred eu, o idee absurdă. Iar preşedintele a spus foarte clar că el crede că acest lucru ar trebui să se întâmple. Deci, ştiţi, asta este politica” SUA, a conchis JD Vance.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.