Oficialii ucraineni și americani se vor întâlni în Arabia Sudită în zilele următoare. Volodimir Zelenski a spus, după discuția sa cu Donald Trump, că Ucraina va pregăti o listă de instalații critice, care vor fi incluse în armistițiul de 30 de zile, și o va preda partenerilor în timpul discuțiilor de la Jeddah. În plus liderul de la Kiev a subliniat că Ucraina și Rusia ar trebui să ajungă la o încetare completă a focului cât mai curând posibil.    

Publicat:20.03.2025, 20:28

Conversația de aseară cu Donald Trump a fost cea mai substanțială din ultima perioadă, a spus Volodimir Zelenski. Dialogul s-a axat în principal pe următorii pași și cerințele pentru o încetare parțială a focului. În special Zelenski a menționat că se pregătește o listă de infrastructuri critice, care urmează să intre în armistițiul de 30 de zile, iar acel document va fi înmânat partenerilor în timpul discuțiilor din    Arabia Saudită.

Volodimir ZELENSKI, PREȘEDINTELE UCRAINEI: „Am primit semnale că, cel mai probabil, este vorba despre o încetare a focului asupra instalațiilor energetice a ambelor țări. De asemenea, este vorba despre infrastructura civilă. Iar aici i-am spus președintelui Trump că infrastructura civilă este un concept foarte cuprinzător și am convenit că, din partea noastră, vom face tot posibilul pentru a pregăti o listă de obiective pe care le considerăm prioritare.”

Liderul de la Kiev însă nu a putut răspunde ferm la întrebarea despre încetarea completă a focului dintre Ucraina și Rusia.

Volodimir ZELENSKI, PREȘEDINTELE UCRAINEI: „S-ar putea să fie la fel și aici. Nu pot confirma acest lucru acum.”

Președintele a sugerat că situația ar putea evolua similar cu negocierile din Arabia Saudită, unde propunerea inițială de liniște pe mare și în aer a evoluat în cele din urmă într-o discuție despre o încetare completă a focului. În timpul conversației online cu jurnaliștii, Zelenski a primit un apel de la omologul său francez, Emmanuel Macron cu care spune că vorbește aproape zilnic. Președintele ucrainean a răspuns și l-a rugat politicos pe liderul francez să aștepte, promițându-i că îl va suna înapoi.

„Emmanuel scuze, am o conferință cu jurnaliștii, pot să revin în 15-20 de minute? Bine, mulțumesc Emmanuel, ne auzim.”

Acum Statele Unite și-au mutat atenția de la acordul privind mineralele la un armistițiu de durată în Ucrain, a menționat Casa Albă.

Karoline LEAVITT, PURTĂTOAREA DE CUVÂNT A CASEI ALBE: „Președintele Trump l-a informat pe deplin pe președintele Zelenski cu privire la conversația sa cu Putin în chestiunile-cheie discutate: au revizuit situația din Kursk și au convenit să împărtășească îndeaproape informații între statele lor majore de apărare cu privire la situația de pe câmpul de luptă.”

Aseară Zelenski a spus că oficialii de la Kiev se vor întâlni cu americanii în Arabia Saudită în zilele următoare. La rândul său consilierul lui Putin pentru politică externă a anunțat că următoarele discuții dintre Rusia și SUA vor avea lor la Riad pe 24 martie, deși anterior se vorbea despre o altă dată.Vladimir Putin s-a apropiat de obiectivul său de a repara relațiile Rusiei cu Statele Unite și de a crea o prăpastie între SUA și Europa, oferind doar o contribuție modestă la eforturile de pace ale lui Donald Trump, scrie Reuters. Înainte de convorbirea telefonică lungă de marți între cei doi președinți, partea americană declarase că va încerca să obțină acordul Rusiei pentru un armistițiu de 30 de zile, o propunere pe care Ucraina o acceptase în principiu ca prim pas către un acord de pace complet. În schimb, Putin a fost de acord doar cu un armistițiu mult mai restrâns, în care Rusia și Ucraina să înceteze atacurile asupra instalațiilor energetice timp de o lună. El a avut grijă să asigure aparențele că Trump nu a plecat cu mâna goală, se arată în analiza de la Reuters.