Atac cu bombe aeriene ghidate în regiunea Dnipropetrovsk. Armata rusă a lansat 12 astfel de proiectile ghidate asupra unei piețe, care a luat foc.

Din imaginile publicate de localnici se văd tarabe și pavilioane comerciale transformate în ruine. Peste tot sunt împrăștiate bucăți de metal, iar clădirile din preajmă au fost avariate. Potrivit autorităților locale, cel puțin 9 persoane au fost rănite. 

Cu bombe a fost lovit și orașul Herson, transmit oficialii din țara vecină. Acolo au izbucnit mai multe incendii. De asemenea, armata rusă a lansat și drone. Acestea au avut ca țintă regiunea Donețk. Între timp, Ucraina avertizează că Rusia folosește tot mai des o nouă dronă de atac, Gheran-5. 

Potrivit unui expert militar ucrainean, aparatul are o viteză mai mare decât versiunile anterioare și seamănă cu o rachetă de croazieră, ceea ce îngreunează interceptarea sa de către sistemele de apărare antiaeriană.