In timp ce proprietarii casei se aflau la munca, niste indivizi au spart geamul si au furat ieri dintr-o casa bijuterii, un telefon mobil, laptop si multe alte bunuri in valoare de peste 400 de mii lei.
Potrivit ofiterului de presa al Politiei Capitalei, Natalia Stati, s-a intamplat ieri in jurul orei 14:00 intr-o casa de locuit din sectorul centru al capitalei.
In momentul in care proprietara locuintei in varsta de 57 de ani s-a intors acasa a gasit geamul spart.
Femeia locuieste impreuna cu familia, iar in momentul infractiunii nimeni nu se afla acasa.
In urma verificarilor, s-a stabilit ca din casa au disparut mai multe bijuterii de valoare, un telefon mobil, un laptop, bani si altele.
Suma totala a prejudiciului, preliminar constituie peste 400 mii de lei.
Deocamdata, nu se cunoaste cati suspecti au savarsit furtul. Acestia sunt in cautare.
Pe cazul dat a fost deschis un dosar penal.
Daca vor fi gasiti vinovati, indivizii risca de la 7 la 12 ani de puscarie.
Toate circumstantele se stabilesc.


