Un moldovean a fost injunghiat de un roman, la Budapesta. Faptasul a fost predat de autoritatile romane politistilor maghiari.
Totul a avut loc in septembrie, iar acum doua zile faptasul a fost prins in Romania si predat politistilor maghiari.
Potrivit presei din Ungaria, crima s-a intamplat dupa un schimb de replici intre cei doi pe o strada din Budapesta. Romanul de 23 de ani l-a injunghiat pe cetateanul moldovean, care ulterior a fost transporta la spital cu rani grave. Faptasul a fost identificat cu ajutorul camerelor de supraveghere din zona si au emis un mandat de arestare pe numele sau.
Acesta a fost retinut de Politia de Frontiera din Romania la punctul de trecere a frontierei Csanadpalota-Nadlac II.
Acesta a fost audiat si arestat, fiind invinuit de vatamare corporala grava, iar pe numele sau va fi intocmit un dosar penal.


