Un moldovean in varsta de 57 de ani a fost prins de politistii de frontiera in apropierea satului Crocmaz, dupa ce a vrut sa treaca ilegal frontiera. Faptasul spune ca i-a expirat pasaportul. El risca 2 ani de puscarie.

Potrivit politistilor de frontiera, barbatul originar din Cricova a fost observat in directia localitatilor Starokazacie-Crocmaz, in jurul orei 7:00.

Faptasul s-a aflat timp de trei ani in Ucraina, iar acum un an, pasaportul i-a expirat. Acesta a fost amendat pentru depasirea termenului de sedere in tara vecina.

In prezent, cazul este cercetat de politisti.

Daca va fi gasit vinovat, barbatul risca o amenda de 37 500 de lei, munca neremunerata in folosul comunitatii de la 150 la 200 de ore, sau inchisoare de pana la 2 ani.