Decis. Locuitorii capitalei vor plati cu 1 leu si 50 de bani mai mult pentru un metru cub de apa. Astazi, ANNRE a majorat tariful la apa, insa nu cu atat cat a cerut furnizorul.
Acum cateva zile, sefa de la Apa-Canal Chisinau a expediat catre Agentia Nationala pentru Reglementare in Energetica o solicitare prin care a cerut ca tariful la apa sa fie majorat cu 2 lei si 56 de bani.
Astfel, daca acum platim 9 lei si 19 bani pentru un metru cub de apa, dupa cresterea taxelor, consumatorii finali vor plati cu 1,5 bani mai mult, adica 10 lei si 69 de bani per cub.

