Un cetățean ucrainean, de 63 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore, după ce a fost prins că transporta peste 20 de kilograme de substanțe narcotice, valoarea cărora depășește 14 milioane de lei.
Potrivit poliției, acesta „activa” prin intermediul aplicației Telegram.
Bărbatul a intrat în Republica Moldova pe 28 noiembrie prin punctul de trecere Sculeni. Imediat după traversarea frontierei, mașina a fost monitorizată de ofițerii Inspectoratului național de investigații până în Chișinău.
Ulterior, împreună cu angajații Inspectoratului Național de Securitate Publică și Inspectoratului de Poliție Botanica, mașina acestuia a fost stopată și efectuate percheziții.
În timpul perchezițiilor, au fost găsite peste 20 de kilograme de droguri sintetice de tip PVP sare, mefedronǎ, MDMA, cocaină și comprimate Ecstasy.
Substanțele narcotice erau ascunse în rezervorul de gaz al automobilului.
