Temperaturile ridicate din ultimele zile sunt o provocare și pentru picii din grădinițe. În instituțiile preșcolare sunt organizate tot felul de activități de recreere în perioada estivală, iar micuții sunt îndemnați să vină la grădinițe în chipiuri sau pălărioare, în haine din stofă naturală și să aibă cu ei sticla cu apă. Unele grădinițe au un program special pentru cei mici, iar dimineața începe cu activități de călire.
În unele încăperi din grădinițe temperaturile ajung până la 28 de grade, astfel că administrațiile aerisesc sălile sau apelează la alte soluții.
Așa începe dimineața pentru picii din grădinița numărul trei din Căușeni. Picii sunt îndemnați de educatoare să se răcorească spălând picorușele.
„Spălăm piciorușele, apoi ne culcăm și dormim. Da este cald, dar copilașii încet se descurcă.”
Și jaluzele de la geamuri îi mai proteajează pe cei mici de fierbinți ale soarelui.
„Iată când nu este soare le ridicăm și când timpul este călduros le dăm jos ca să fie umbră.“
Pe timp de vară cei mici au un program special de instruire, spun educatorii, care au transformat curtea grădiniței plină cu copaci, într-o zonă de recreere.
„Le creem condiții ca să se joace mai mult la umbră, dar nu la soare.”
Cu măsuțele pline cu jucării picii de aici spun că nu prea simt vremea tioridă.
„Dar tu de ce ai asta?
Ca să o pun pe cap.
Dar de ce?
Că este soare.”
Și la Soroca educatoarele au grijă ca cei mici copiii să nu fie afectați de caniculă.
„Pe perioada de vară încercăm ca atât cât este soare să ne jucăm mai mult la umbră, facem activități, colorăm, desenăm.”
În perioada 10-16 iulie în centrul și sudul țării au fost prognozate temperaturi de 39 de grade.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.

