Colinde de Craciun au rasunat aseara pe strazile din capitala. Cete de colindatori, purtand haine nationale, au umblat pe la casele oamenilor ca sa vesteasca Nasterea Domnului. Unii nu le-au deschis portile, altii insa i-au rasplatit cu bunatati, dar si cu un pahar de vin.

Cu tobe, clopotei, dar si capra, cetele de colindatori au pornit pe la acsele oamenilor, asa cum e traditia. 

Daca unii nu le-au deschis poarta, altii i-au chemat in casa de indata ce i-au auzit cantand pe strada.

Tinerii spun ca este pentru prima data cand colinda in cartierele din capitala.

Gazdele i-au rasplatit cum se cuvine, cu bani si colaci.

Iar gospodarii acestei case si-au amintit cum se colinda pe timpuri.

Colindatorii spun ca vor merge din nou pe la casele oamenilor si pe 7 ianuarie, cand se sarbatoreste Craciunul pe stil vechi.