Din cele 2701 blocuri locative din Chișinău, 1205 au fost deja conectate la agentul termic. Depre asta a anunțat Şeful-adjunct al Conducerii Direcţiei generale locativ - comunală și amenajare, Dubiţa Ghenadie, în cadrul Ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău.

Ghenadie DUBIȚA, ŞEF-ADJUNCT CONDUCEREA DIRECȚIEI GENERALE LOCATIV: „Conectarea la agentul termic se efectuează la solicitarea gestionarului sau managerului instituției respective. Avem la momentul de față, din 2701 blocuri locative, 1205 deja sunt conectate la agentul termic. În linii generale, tot fondul locativ este gata pentru a primi agentul termic și acum, pe parcurs, se efectuează conectarea la cele la care solicitările sunt depuse ”.

Totodată, responsabilii Primăriei au menționat că din cele 128 de grădinițe de pe teritoriul orașului Chișinău, toate sunt conectate la agentul termic. La fel, din 25 de instituții extrașcolare, 8 instituții sunt conectate, iar din școli, 9 școli auxiliare au fost conectate la agentul termic. 

Din 23 de grădinițe din suburbii au fost conectate 6 instituții.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508