Moldovenii care respectă calendarul iulian sărbătoresc astăzi, Crăciunul. Tradițional, creștinii merg la biserică, iar mai apoi se adună împreună cu familia la masa de sărbătoare. Este și cazul Lui Ghenadie  Trifan, care în fiecare an în această zi vine cu familia la țară, la părinți. Chiar dacă lucrează de mulți ani peste hotare,  acesta spune că  mereu încearcă să fie aproape de cei dragi de sărbători. Și cum se cuvine la moldoveni – masa   plină de bucate – a fost aranjată, colindătorii primiți și amintirile depănate.

„Bine ați venit, bună ziua.
-Bine v-am găsit.”

Suntem la Susleni, Orhei, unde familia Trifan sărbătorește astăzi Crăciunul.

Ghenadie Trifan de 26 de ani lucrează în Veneția, Italia, iar soția Tatiana și cele două fete gemene Ghenadia și Ionela sunt stabilite la Chișinău, însă tradițional de fiecare sărbătoare, mai cu seamă Crăciun vin la Susleni la părinți.

Maria STAVINSCAIA, MAMA LUI GHENADIE: „Am așteptat sunt singură și când vin și ei acasă, vine și Dumnezeu și Maica Domnului deasupra noastră. Sunt foarte bucuroasă am două nepoțele ca două floricele.”

Ghenadie TRIFAN, GOSPODAR: „Nu uit de casa, ograda, părinții, unde am crescut și toate tradițiile că suntem astăzi la masă datorită lor.”

Bucatele puse pe masa de sărbătoare au fost pregătite cu suflet și migală de toată familia.

„Sunt sarmale făcute de mama mea, de mine doar încălzite. Și să punem așa.”

„Împreună ați făcut masa?
-Sigur, împreună cu mama cu toți. Fiecare a avut însărcinarea lui.”

Tot azi gospodarii casei au organizat și un grătar.

„Gătim o costiță de purceluș, de-a nostru moldovenesc, costiță la grătar.”

Iar în câteva minute carnea a ajuns pe masă.

„Costița e gata, poftim, te ajut cu ceva?”

Familia Trifan a primit și musafiri, prieteni de familie, printre care și primarul localității.

Vivian COCU, PRIMARUL SATULUI SUSLENI: „Noi aseara am fost la liturghie, împreună cu toată familia /00:40 după tradiție noi imediat mergem la părinți, am stat un pic la masă, cu frații, cu părinții.”

Irina COCU, SOȚIA PRIMARULUI: „Eu îi felicit pe Ghenadie și Tatiana cu sărbătoarea Nașterea Domnului le doresc multă sănătate, fericire, să le crească fetițele sănătoase.”

Nu au lipsit și colindătorii. Copiii familiei au vestit nașterea lui Isus.

Tatiana TRIFAN, SOȚIA LUI GHENADIE: „Este o sărbătoare de suflet, o sărbătoare în familie, de aceea dorim tuturor pace lumină și căldură în casele lor.”

„Creciun fericit la toată lumea, la toată Republica Moldova și când va fi mai rău așa să ne fie.”

După Crăciunul pe stil vechi, oamenii, în special cei de la sate vor sărbători pe 14 ianuarie Sfântul Vasile, altfel spus Anul Nou.