După o tentativă eșuată, mâine urmează să fie lansat un nou concurs pentru alegerea procurorului general. Proiectul se regăsește pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Superior al Procurorilor. 

Tot mâine se va decide și modificarea Regulamentului privind modul de organizare și desfășurare a concursului. Potențialii candidați vor avea la dispoziție o lună pentru a-și depune dosarele. 

Concursul anterior a fost anulat după ce, în urma probei interviului, în care a ieșit învingător adjunctul Procuraturii Anticorupție, Octavian Iachimovschi, a fost depistată o discrepanță majoră între punctajele oferite de membru CSP, Olesea Vîrlan, candidatului Ion Munteanu. 

Vîrlan a declarat că i-a oferit din greșeală 3,5 puncte în loc 8,5. Ulterior, aceasta a demisionat din funcția de membru al CSP.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.