La 500 metri de linia frontierei moldo-ucrainene, angajații Sectorului Poliției de Frontieră Briceni în comun cu ofițerii FRONTEX au depistat doi ucraineni care au ajuns ilegal în Republica Moldova.

Potrivit poliției de frontieră, totul s-a întâmplat ieri, în zorii zilei.

Persoanele au fost observate cu ajutorul Sistemului de Supraveghere Mobila cu Termoviziune din dotarea FRONTEX, echipa mixtă a observat pe direcția localităților „ Grubna (Ucraina)- s. Grimăncăuți”.

Ulterior, s-a stabilit că aceștia erau doi ucraineni de 26 și 31 de ani care au solicitat azil pe teritoriul Republicii Moldova.

Cercetările continuă.

Pe Telegram-ul  Pro TV Chisinau  găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.