Două aparate de zbor asemănătoare unor drone rusești ar fi survolat spațiul aerian al Republicii Moldova, deasupra satului Ruseni, anunță presa din regiune. Contactați de PRO TV, responsabilii de la ministerul Apărării ne-au spus că explozii în regiunile vecine cu Republica Moldova au fost raportate de patrulele Poliției de Frontiera de la Valea Perjei, Tudora, Crocmaz și Olănești. În același timp, pe sectorul Larga, de la Briceni a fost observată o rachetă pe partea ucraineană, iar un locuitor al satului Groznița, Briceni a anunțat că a văzut două aparate de zbor asemănătoare unor drone la o înălțime de aproximativ până la 100 metri, iar fiind deasupra satelor Rotunda și Halahora de Sus au dispărut din vizor.
Un localnic a trimis redacției Nordnews imagini video înregistrate de camera de supraveghere a curții sale, în jurul orei 7:00, care surprind sunetul și trecerea la joasă altitudine a aparatelor de zbor deasupra localității.
Forțele ruse au lansat în noaptea de sâmbătă spre duminică un atac cu rachete la scară largă asupra Ucrainei, potrivit forțelor aeriene ucrainene. Explozii au fost raportate în capitala Kiev, precum și în orașele Kropyvnytskyi, Cherkasy, Dnipro, Kryvyi Rih, Odesa și Zaporojie. În urma atacului, Polonia a anunțat că avioane poloneze şi aliate au început să opereze în spaţiul său aerian.
Oficialii ucraineni spun că atacul a vizat infrastructura energetică înainte de venirea iernii.
Pe Telegram-ul Pro TV Chisinau găsiți imaginile, dar și știrile momentului din Moldova și din întreaga lume! Fii reporter Pro TV. Dacă ai surprins imagini care pot deveni o știre, ni le poți trimite pe Viber, Whatsapp sau Telegram la numarul 079400508.


