Elevi si studenti au marsaluit astazi prin capitala ca sa transmita autoritatilor, dar si oamenilor de rand un mesaj. Poluarea aerului e o problema grava si nu putem sa o trecem cu vederea, spun ei. Tinerii manifestanti au mers pana la Ministerul Mediului, dupa care au trecut si pe la primarie, cerand sa fie luate masuri pentru prevenirea schimbarilor climatice. Niciun functionar, insa, nu a iesit sa discute cu ei.

Cu pancarde in maini si scandand lozinci, tinerii au pornit in mars prin capitala. Ajunsi in fata Ministerului Mediului, tinerii au dorit sa transmita un mesaj catre autoritati. 

Adolescentii spun ca incearca cu propriile forte sa faca ceva pentru un mediu mai putin poluat. 

Pe langa desenele de pe pancarte, adolescentii s-au desenat si pe fata.

Marsul a atras atentia trecatorilor care, de asemenea s-au arata preocupati de mediul inconjurator.

Nici un reprezentat al Ministerului Mediului si nici cei de la primariei nu au iesit ca sa discute cu tinerii.