Fugarul Ilan Șor, bașcanul autonomiei Gagăuze Evghenia Guțul și deputatul Marina Tauber au participat la parada de la Moscova. Aceștia au făcut poze în Piața Roșie iar Guțul a transmis într-un mesaj video, că ar fi fost invitată la eveniment de președintele rus și că ar reprezenta Moldova. Responsabilii de la Guvern spun că cei trei, care au ales să fie în această zi într-un stat care a readus războiul pe continent, nu reprezintă țara noastră și interesele poporului.
Fotografia în care apar cei trei în Piața Roșie a fost publicată de deputatul Marina Tauber, învinuită într-un dosar de amestec în înfăptuirea justiției și în altul de acceptarea finanțării ilegale a Partidului Șor. Apoi, a apărut și un filmuleț, publicat de Ria Novosti, în care Șor și Guțul sunt surprinși în timp ce depun flori.
Bașcanul Autonomiei Găgăuze, Evghenia Guțul, afiliată fugarului Ilan Șor, a înregistrat și un mesaj video, având pe fundal zidurile Kremlinului. Guțul spune în filmuleț că ar fi fost invitată la eveniment de președintele rus și că ar reprezenta țara noastră la această paradă organizată de un stat agresor.
Evghenia GUȚUL, BAȘCANUL AUTONOMIEI GĂGĂUZE: "Este o onoare să reprezint Autonomia Găgăuză și întreaga Moldova la acest eveniment. Îi mulțumesc președintelui rus, Vladimir Putin, pentru invitația de a participa la eveniment."
Reprezentanții Guvernului au negat declarațiile bașcanului, menționând că Evghenia Guțul nu poate reprezenta țara noastră.
Daniel VODĂ, PURTĂTORUL DE CUVÂNT AL EXECUTIVULUI: "În timp ce aici, în capitala RM, mii de oameni celebrează pacea, libertatea, Europa, vedem că trei persoane stau într-o altă capitală, străină, la Kremlin, țara care a readus războiul pe continentul european și se prefac că reprezintă RM. Nu este așa.
- Nefiind membru al executivului, aceasta nu reprezintă RM și nu reprezintă oamenii întregii țări."
Nu este pentru prima dată când Șor, Guțul și Tauber se află în Rusia, într-o perioadă în care mai multe voci spun că Kremlinul va încerca să destabilizeze situația în Moldova, folosind actori politici printre care și Guțul. Ultima lor vizită comună a fost la sfârșitul lunii aprilie, atunci când fugarul Ilan Șor și-a adunat echipa la Moscova, unde a anunțat crearea unui bloc din care fac parte partidele pe care le conduce din umbră. Experții spun că aceste acțiuni nu sunt altceva decât jocul Kremlinului, care vrea să blocheze parcursul european al țării noastre.

