O locuință din Cahul a fost cuprinsă de flăcări. Trei echipaje de pompieri au intervenit pentru a stinge incendiul. Din fericire, nicio persoană nu a avut de suferit.
Potrivit IGSU, apelul la serviciul 112 a fost recepționat la ora 14:01, iar la fața locului au fost mobilizate trei echipaje de pompieri și salvatori. Ajunși la destinație, aceștia au constatat că flăcările au cuprins acoperișul locuinței, existând riscul extinderii incendiului și al producerii unor consecințe grave.
În timpul intervenției, salvatorii au reușit să evacueze din zona afectată două butelii – una cu gaz și alta cu freon. Acțiunea promptă a pompierilor a prevenit producerea unei explozii, care ar fi putut pune în pericol locuința și persoanele din apropiere.
Incendiul a fost localizat la ora 14:36, iar echipele de intervenție continuă lucrările pentru lichidarea completă a focarelor și înlăturarea riscurilor.
Din fericire, nicio persoană nu a avut de suferit în urma incendiului.
Cauza izbucnirii focului urmează să fie stabilită de specialiști.


